Служебното правителство разреши на Управляващия орган на Програмата за развитие на селските райони (ПРСР 2014 - 2020 г.) да увеличи с 21 692 695 лв. максималния размер на безвъзмездната финансова помощ по процедура за подбор Енергийна ефективност „Реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общински сгради, в които се предоставят обществени услуги с цел подобряване на тяхната енергийна ефективност“. Това съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Община Болярово обяви обществена поръчка за зимно поддържане и снегопочистване на общинската пътна мрежа за периода 2025-2027 г., показва справка в официалния Регистър на обществените поръчки. Договорът с досегашната фирма изтича на 31 декември, сочи докладна записка на кмета Христо Христов, внесена в Общинския съвет.
В обхвата на поръчката попадат участъци от четвъртокласната пътна мрежа в общината с обща дължина 59,30 км. Заложените дейности включват механизирано обработване на пътните платна срещу заледяване и подготовката им за безопасна експлоатация при зимни условия, както и последващо отстраняване на използваните материали - сол и пясък от пътното платно. От кандидатстващите фирми се изисква да осигурят минимум пет броя специализирани автомобили, в това число снегорини. Прогнозната стойност на поръчката е 590 400 лв. общо за календарните 2025 г., 2026 г. и 2027 г.
В Плевен през изминалата седмица са съставени 50 фиша за неправилно паркиране на улици в централната градска част. Това съобщи пред журналисти началникът на отдел „Инспекторат“ в Община Плевен Николай Георгиев.
Глобата за това нарушение е 50 лв.
Според Георгиев този начин на санкциониране на шофьорите, спрели неправилно, не е по-малко ефективен от това автомобилът на нарушителя да бъде вдигнат с репатриращ автомобил, т.нар. „паяк“. Той подчерта, че много от централните улици в Плевен са тесни. Ако се наложи вдигане на автомобила с „паяк“, за да бъде откаран на наказателен паркинг, това би затруднило движението по някои улици, особено, ако те са еднопосочни, коментира Георгиев.
Към момента в Плевен няма фирма, която да извършва репатриране на автомобилите, спрели неправилно. Последната е обявила фалит.
Ге
Две тежки катастрофи с пострадали са станали в област Ямбол през последната седмица. От началото на годината до момента обаче се отчита спад в тежките инциденти в региона спрямо същия период на 2023 година. Това каза на брифинг началникът на сектор „Пътна полиция“ в Областната дирекция на МВР главен инспектор Тодор Мишинев.
Два товарни автомобила са се блъснали челно на пътя Ямбол – с. Роза на 11 ноември. При инцидента са ранени единият водач и жена, пътувала в едното превозно средство. Шофьор е пострадал на пътя Ямбол – Сливен на 18 ноември при сблъсък на два леки автомобила, след отнемане на предимство при ляв завой за местността Курткая.
От началото на тази година на територията на област Ямбол са станали 46 тежки пътно-транспортни произшествия, при които има осем загинали и 54 ранени. Спрямо същия период на 2023 г., катастрофите са с 21
Сухопътните войски са гръбнака на Българската армия, те са навсякъде, където има нужда от тях. Това каза командирът на Четвърти артилерийски полк полк. Красимир Ташев при тържественото отбелязване в Асеновград на празника на Сухопътни войски. По думите му, въпреки недофинансирането на Българската армия и остарялото въоръжение, командирите на формирования се опитват това да не ги ограничава и да изпълняват успешно поставените им задачи.
"В цялата структура на държавата Българската армия е най-комплексната. Причината е, че когато е необходимо, подпомагаме Министерството на вътрешните работи на държавната граница, подпомагаме службите за пожарна и аварийна безопасност при стихийни бедствия, наводнения, пожари, в същото време сме зад граница на мисии на Европейския съюз и НАТО и се подготвяме на полеви занятия", посочи полк. Ташев.
Той припомни събитията от 1885 година
Областните управители на Ловеч и Плевен ще искат изграждане на четирилентов път между двата града. Това стана известно след работна среща при областния управител на Ловеч Дора Стоянова, на която присъстваха още областният управител на Плевен Николай Абрашев и кметът на община Ловеч Страцимир Петков, съобщават от областната администрация.
Разискваните теми бяха републикански път ІІ - 35 (Ловеч - Плевен) и водната криза. В срещата участваха също Пламен Топалски – директор на дирекция „Административен контрол, регионално развитие и държавна собственост“ в Областна администрация Плевен, директорът на Областно пътно управление – Ловеч, Георги Генов и Димитър Илиев, представител също на пътно управление.
Двамата областни управители и кметът на община Ловеч обсъдиха стъпките за изготвяне на искане към Министерството на регионалното развитие и благо
Процедурата е по подмярка 7.2 „Инвестиции в създаването, подобряването или разширяването на всички видове малка по мащаби инфраструктура" от мярка 7 „Основни услуги и обновяване на селата в селските райони" от ПРСР.
Решението цели изпълнение на по-голям брой проекти на кандидати общини, насочени към реконструкция на публични сгради, в които се предоставят обществени услуги, с цел подобряване на тяхната енергийна ефективност. Тези инвестиции допълнително ще подпомогнат социално-икономическото развитие на селските райони, и те ще са по-привлекателни за живеене.
От Министерството на регионалното развитие и благоустройството съобщиха на 7 октомври, че общо 329 проектни предложения от трите въглищни региона - Стара Загора, Перник и Кюстендил, са подадени в системата ИСУН по процедурата за подкрепа на мерки за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради по Приоритет 4 "Справедлив преход" на Програма "Развитие на регионите" 2021-2027 г. (ПРР). Получените предложения са от 24 общини в най-засегнатите въглищни региони. Общата им стойност е почти 455,4 млн. лева.
"Сладко хоро" в подкрепа на страдащите от диабет се изви в центъра на Кубрат. Инициативата бе осъществена от Сдружението с нестопанска цел „Диабет - Кубрат“ и Народно читалище "Св. св. Кирил и Методий”. Диабетици и граждани се хванаха за ръце и описаха със сини балони синия кръг на надеждата.
„Проявата „Сладко хоро“ съпътства отбелязването на Световния ден за борба с диабета - 14 ноември. Сдружение „Диабет – Кубрат“ се включва в националната инициатива от 2016 година насам. Всяка година диабетици и граждани идват на площада, за да участват в дългогодишната ни традиция, което е съпроводено с народна музика“, каза председателят на кубратското сдружение Анушка Антонова. Тя обясни, че логото на Световния ден за борба с диабета е кръг, символизиращ живота и здравето, а синият цвят отразява небето, еднакво за всички н
Служебният кабинет ще проведе утре редовното си седмично правителствено заседание, съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет.
В дневния ред на заседанието е предвидено правителството да обсъди промени в четири данъчни закона – Закона за данъците върху доходите на физическите лица, Закона за корпоративното подоходно облагане, Закона за данък върху добавената стойност, Закона за акцизите и данъчните складове. Със свое решение предстои кабинетът да възложи на Националната агенция за приходите да извърши продажба на имущество, отнето в полза на държавата.
Обсъждане и одобряване на допълнителни разходи по бюджетите за 2024 г. на Министерството на външните работи и на Министерството на транспорта и съобщенията също е част от дневния ред.
Кабинетът предстои да разгледа също промени в Закона за движението по пътищата.
Началото на з
Представители на различни парламентарно представени политически формации излязоха при протестиращите таксиметрови шофьори, които изразяват недоволството си в центъра на София срещу поскъпването на премията по задължителната застраховка „Гражданска отговорност“.
Първи при протестиращите излязоха народните представители от „ДПС – Ново начало“ Халил Летифов и Байрам Байрам. Те посочиха, че формацията се ангажира с проблемите на бранша и ще положи усилия за решаването им. Протестиращите настояха пред Летифов, като бивш ръководител на Комисията по транспорт и съобщения в предходния парламент, да се намери бързо решение на проблема.
След това при протестиращите излязоха Кирил Петков и Асен Василев, съпредседатели на „Продължаваме Промяната“. Според Кирил Петков едновременно увеличаване на цената на застраховката прилич
Изпълнителният директор на „Училищна Телерик Академия“ Петър Шарков връчи отличителен знак за устойчиво партньорство на зам.-кмета на община Стара Загора с ресор „Образование и младежки дейности“ Надежда Чакърова по време на церемония в София, съобщиха от пресцентъра на Община Стара Загора.
С този приз организаторите отличават Община Стара Загора като устойчив партньор в развитието на дигиталното образование. Всички училища в общината имат достъп до образователните програми на buki.bg, за да повишават дигиталните умения на своите ученици, допълниха от пресцентъра.
„С постоянни и последователни дейности в партньорство с „Училищна Телерик Академия“ през последните две учебни години Община Стара Загора осигури безплатен достъп на всички ученици на територията на общината до 15 готови и изцяло разработени образователни програми, коит
Общинският съвет в Мизия одобри на редовно заседание днес три докладни на кмета, касаещи актуализация на програмата за управление и разпореждане с общински имоти. След решение на съветниците три имота – два в Мизия и един в Крушовица, ще бъдат обявени за продажба. За целта възложиха на кмета изработването на пазарни оценки на имотите.
Съветниците актуализираха и капиталовата програма на общината.
Началото на заседанието започна с минута мълчание в знак на почит и признателност към загиналите герои за Освобождението на Мизия. Днес се отбелязват 147 години от освобождението на населеното място. На паметника при Каменов мост община Мизия отбеляза годишнината с поднасяне на венци и цветя.